Města

PARDUBICE

Pardubice jsou krajským městem pardubického kraje s 90tisíci obyvatel jsou Padubice 10tým největším městem v ČR. Písemná historie tohoto města sahá až do 13. století. Toto město je známé hlavně díky perníkům a koňským dostihovým závodům. Město začaly stavět páni z Pernštejna, kteří si Pardubice zvolili za své hlavní sídlo. S okolním světem sblížila Pardubice železnice. zde ing. Jan Kašpar svým letem začal psát dějiny letectví v Čechách.Ve sportovních aktivitách také Pardubice nezůstaly pozadu. V koňských dostizích s nejdelší tratí: steeplechase, v motorkářských závodech o Zlatou Přilbu nebo v Pardubickém hokeji je Pardubické sportovní vyžití. barvy města jsou Bíla a Červená. Ve městě stále přetrvává silný vztah s jeho větším sousedem Hradcem Králové.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                      

LITOMYŠLNáměstí v Litomyšli

První zmínka o Litomyšli je z roku 981. V té době vedle na návrší stával hrad rodu Slavníkovců. V polovině 12. století pozval olomoucký biskup: Jindřich Zdík řád premonstrátů do Litomyšle. Premonstráti dosáhli veliké hospodářské a kulturní úrovněa proto byla Litomyšl povýšena na město. Město bylo husity napadnuto ve 2 vlnách, a účinky byli ničivé. O to se hlavně zasloužil Jan Železný(ne bývalý atlet!). Poté král Zikmund svěřil toto panství Kostkům z Postupic. Město však po několika letech bylo Kostkům zabaveno a dostali ho Pernštejni. Narodil se tu  známý hudební skladatel Bedřich Smetana.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                      

LANŠKROUNRadnice

Město Lanškroun leží na východě Čech, pod Orlickými horami. U města se nachází soustava rybníků a dnes slouží k rekreaci a sportovnímu využití. Město má středověké založení se čtvercovým náměstím. Je tu mnoho významných památek: dřevěný hostinec Krčma, děkanský kostel sv. Václava,barokní kostel sv. Anny, empírový kostel sv. Maří Magdaleny, mariánský sloup z roku 1684 a barokní plastiky sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra.V tomto městu žijí i moje (Alešovi) prarodiče.

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                      

HLINSKORadnice v Hlinsku

Město Hlinsko leží v povodí řeky Chrudimky. Nachází se na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí Žďárských vrchů a Železných hor. Město Hlinsko se dlouhodobým vývojem stalo průmyslovým centrem kde jsou hlavní výroby elektrospotřebičů,  kožešnictví, textilu, mlékárenství, pivovarnictví a strojírenskství. Byli zde i významné osobnosti jako například: Karel Václav Rais (profesor na gymnáziu), Jan Vokál (královehradecký biskup), nebo významná rodačka Valerie Kaplanová (herečka). Je tu zde také turisticky významná památková rezervace Betlém.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                      

CHRUDIMMorový sloup na Resselově náměstí v Chrudimi

Město Chrudim bylo založeno ve 13-tém jako královské město. Mezi nejstarší zachovalé památky patří farní gotický kostel z konce 14 století. Z rozsáhlého systému opevnění se zde zachovala například: bašta Prachárna nebo Myší díra. V tomto městě se narodilo i mnoho významných osobností jako například: dramatik Jan Nepomucký, výrobce lodního šroubu Josef Ressel nebo humanista Viktor Kornel ze Všehrd.

 

 

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________

SVITAVY

Město Svitavy se rozkládá na samotné hranici Moravy a Východních Čech na rozloze 3 133 hektarů, v nadmořské výšce 435 m n.m. Dnes zde žije 17 500 obyvatel, jejich průměrný věk je 39 let.

Město vzniklo v místě středověkých kupeckých stezek, při brodu přes říčku Svitavu, kde bylo v polovině 12. století založeno malé sídlo při kostele sv. Jiljí. Opevněný kostel obtékaly vody řeky a potoků a není divu, že noví osadníci na sebe nenechali dlouho čekat. O místo se zajímal olomoucký biskup a v roce 1256 se v jeho listině poprvé objevilo pojmenování města – Svitavy. Svitavy se staly od 16. století městem tkalců a soukeníků. Do kroniky se toto období zapsalo zlatým písmem. Město postavilo radnici, opravilo hradby a své náměstí si měšťané postavili z kamene. V 18. století rozvoj města zastavily války o rakouské dědictví a hlavně obrovský požár v roce 1781, po němž se takřka celá zástavba ocitla v troskách. Železnice v polovině 19. století přivedla do města průmysl, zvláště textilní, který Svitavám vtiskl lichotivou přezdívku „západomoravský Manchester“. Honosné rezidence velkotovárníků, vystavěné v historizujících stylech koncem 19. století, doplnily industriální ráz města. Až do roku 1945 zaznívala na náměstí a svitavských ulicích němčina jako jazyk původních obyvatel.

Historie Svitav se odráží v mnoha památkách. Náměstí, zrekonstruované v letech 1993 – 1994, je pýchou města a učebnicí architektury. Duchovní obzor rozšiřovaly církevní chrámy – barokní přestavby zakryly původní románskou či gotickou podobu, ale kostely Navštívení P. Marie, sv. Jiljí a sv. Josefa, stejně tak jako množství barokních soch, připomínají rozvoj města v 18. a 19. století.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

ÚSTÍ NAD ORLICÍ

Ústí nad Orlicí je okresním městem v kraji Podorlicka v půvabném údolí na soutoku řek Tiché Orlice a Třebovky. Leží v nadmořské výšce  350 m, 150 km východně od Prahy. Dnes zde žije 15 000 obyvatel. Počátky města spadají do druhé poloviny 13. století, kdy se za vlády PřemyslaOtakara II. začala rozrůstat stará slovanská osada „Oustí“. Jeho krásný historický střed s téměř pravidelným čtvercovým náměstím s podloubími a typickými starými domy je od roku 1991 městskou památkovou zónou.

   
Převážná většina obyvatel se v minulosti živila zemědělstvím a domácím tkalcováním. K rozmachu továrenského textilního průmyslu a strojírenské výroby došlo v polovině 19. století v souvislosti se stavbou železnice Olomouc - Praha. Těmito faktory byl život města ovlivněn natolik, že mu dokonce přinesl označení "východočeský Manchester".


Ústí nad Orlicí má také významnou kulturní tradici. Zasloužili se o ni velké muzikantské osobnosti. Za všechny jmenujme houslového virtuosa Jaroslava Kociana a violoncellistu Bohuše Herana, jejichž odkaz připomínají každoroční mezinárodní hudební soutěže. Ve městě působí jeden z nejstarších pěveckých sborů ve Střední Evropě Cecilská hudební jednota. Mezi další významné tradice patří malování a stavění betlémů, jejichž počátky bychom našli již v 18tém stoltí.                                                                                                                                                                                                                                      

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

tabulka největších měst