Památky

Národní hřebčín KLADRUBY nad LABEMŠestispřeží starokladrubských běloušů před zámkem

Již od roku 1560 se zde chovají bělouši. Na celém světě je chováno cca 1150 těchto impozantních koní a téměř polovina v Kladrubech. Tito koně se využívají v královské dvorní službě.

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                

zámek LITOMYŠL

Litomyšl, Schloss.jpg

Renesanční zámek s více než 8-tisíci originálními sgrafity. Nalezneme zde obrazovou galerii a muzeum antického umění. Na nádvoří zámku se každoročně koná významný evropský festival vážné hudby "Smetanova Litomyšl".

 

 

 

 

                                                                                                                                                                      

ZEMSKÁ BRÁNA

Přírodní rezervace se náchází v CHKO Orlické hory na toku řeky Divoké Orlice na území hranic s Polskem. Při vstupu do rezervace se klene zajímavý most postavený před sto lety. Zemskou branou procházela linie opevnění budovaná mezi světovými válkami.

Zemská brána, Divoká Orlice

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                       

osada LEŽÁKY

Každý z vás určitě zná vesnici litice ale málo kdo zná Ležáky je to Památník s expozicí historických dokumentů, připomínající událost z 22.6. 1942 . Nacisté tuto osadu vypálili a vymazali z mapy, jedna z obětí období heydrichiády.

 

 

 

 

                                                                                                                                                                          

bunkry HANIČKA

Nejmohutnější obranný systém v Československu a i v Evropě. Nachází se v okolí Králík. Železobetonové sruby propojeny podzemními chodbami a sály. Nachází se jich zde asi 250 a některé jsou přístupné veřejnosti.

 

 

 

 

_________________________________________________________________________________________________________________________

 

Kunětická Hora

Nedaleko Pardubic vyrůstá ze zlatavých a zelenavých lánů kopeček. Nebýt toho, že okolní rovinatý terén převyšuje o více než osmdesát metrů, těžko by ho kdo začal titulovat „hora“. Ale že se nad krajinou tyčí do výše 305 nadmořských metrů a je z něj nádherný výhled široko daleko, říká se mu honosně Kunětická hora. Místní lidé k němu mají vřelý vztah a je to už nějaký ten pátek, co si vysloužil přátelskou přezdívku „Kuňka“. Před několika tisíci lety poskytla hora kámen na výrobu čepelí do pravěkých zbraní, později místní hornina posloužila ke stavbě starých Pardubic. Na Kuňce se těžilo až do roku 1920 Kdysi zaoblený kopeček vyhlodal lom, který zapříčinil, že se část hradu, který siluetu hory dotváří asi od 13. století, zřítila (druhý obrázek před zřícením). A dnes je Kunětická hora po rekonstrukci (první obrázek)

_______________________________________________________________________________________________

Svojanov

Jednou z nejvíce navštěvovaných památek Pardubického kraje je hrad Svojanov. Ten se nachází v oblasti Českomoravského pomezí asi 15 km jihovýchodně od Poličky. Jak potvrdil zdejší kastelán Miloš Dempír, oblibu si tento hrad mezi návštěvníky získává pravděpodobně díky spojení středověkého hradu a loveckého romantického zámečku spolu s hradní gotickou zahradou, která je pravděpodobně jedinou zahradou tohoto typu ve střední Evropě.

Svojanov byl jako hrad královský založený Přemyslem Otakarem II. v polovině 13. století. Jeho existence měla dva účely. Byla to jednak obrana zemské obchodní stezky, která spojovala Brno s Litomyšlí a byl to také hrad pohraniční, protože těsně za Svojanovem vedla historická hranice mezi Čechami a Moravou.