Povrch

 

KRALICKÝ SNĚŽNÍK

Malý Horský systém na historické hranici Čech a Moravy patří k nejdůležitějším rozvodím v evropě. Králický Snězník měří 1424 m.n.m. Název pohoří napovídá, že se zde dlouho drží sníh. Na území Králického Sněžníku se tvořily dva skalní stupně 15 m vysokého vodopádu Pod Strašidly. Místním symbolem se stala socha slůněte na podstavci z kamených kvádrů.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                      

ORLICKÉ HORY A VELKÁ DEŠTNÁ

Orlické hory se rozpínají na severovýchodě Čech. Leží v Pardubickém kraji a protéká tu řeka Orlice (podle ní se orlické hory jmenují). Velká Deštná e nejvyšší vrchol Orlických hor (1115 m. n. m). Na vrcholu se dříve tyčila dřevěná vyhlídka (Aleš - kterou si ještě pamatuji), ale ta byla stržena a místo ní byla postavena nová Štefanova vyhlídka ze čtyř mohutných otesaných kamenů.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                      

ŽELEZNÉ HORY

Na okraji pohoří se těžily železné rudy již od dob Keltů. Od 10. století zde vedla pod hlavním hřbetem hor zemská stezka z Čech na Moravu. K nejcenějším přírodním lokalitám patří: Krkanka s kamennými moři a kaskádami přítoků řeky Chrudimky. Nachází se zde také hluboké rokle: Pekelská a Lovětínská, kde žijí vzácní mloci. Část rezervace tvoří zbytky pralesa. Pod horami se nachází vodní nádrž Seč.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                      

ŽĎÁRSKÉ VRCHY

Členitá krajina Žďárských vrchů je charakteristická pestrým střídáním luk, pastvin, polí, lesů a rybníků, je protkána nepravidelnou sítí mezí, úvozových cest, lesíků či skupin stromů a keřů. Dodnes si zachovala charakter vyvážené a svým způsobem zachovalé kulturní krajiny. Oblast zaujímá severovýchodní kulminační část Českomoravské vrchoviny s centrálním masivem Žďárských vrchů a navazujícími částmi sousedních pahorkatin. Mělká a široká údolí, poměrně mírné táhlé svahy a zaoblené vrcholy odpovídají krajině vrchovinného až pahorkatinného typu. Převládajícím geologickým podložím jsou zde metamorfované horniny krystalinika a moldanubika, různé typy rul, migmatitů a svorů s vložkami hadců a krystalických vápenců. Klimaticky patří mezi chladnější, vlhčí a větrnější oblasti. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek (Sázava, Svratka, Chrudimka, Doubrava, Oslava) a jako oblast s četnými rybničními soustavami bylo území CHKO vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod. a pokud v ČR bude někdy Euro tak možná budeme moct stavbu hvězdu vidět na 20 centu viz obrázek